Batak Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Neler?

Batak oyunu taktikleri, bu oyunu iyi oynamak isteyen oyuncular tarafından üretilen ve kazanma oranını yükselten yöntemler olarak bilinir. Pek çok farklı çeşidi olan batak oyunu, uzun yıllardır en çok tercih edilen iskambil oyunlarının başında gelmektedir. En yaygın masa oyunların biri olan batak oyunu, kendi içinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. En bilinen türleri arasında gömmeli batak, koz maça batak ve eşli batak bulunmaktadır. Heyecanı oldukça yüksek bir oyun olması sebebiyle de pek çok seveninin olduğu bu oyun, kalabalık arkadaş grupları ile de oynanabilmektedir. Bu oyunu iyi oynayabilmek için kurallarına hakim olmak gerekir. Batak kuralları zor ve karmaşık halde bulunmamaları sebebiyle, kolay şekilde anlaşılabilmektedir.

Batak Oyunu Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Batak oyunu iskambil kartları ile oynanmakta olan bir oyundur. Bu sebeple batak oyunu esnasında dikkat edilmesi gereken ilk etkenlerin başında kart dağıtımı gelmektedir. Kartların dağıtımının dikkatli şekilde yapılması gerekmektedir. Kartların dağıtımından önce iyi şekilde karıştırılması önemlidir. Doğru şekilde karıştırılan iskambil kağıtları destesi, kartları dağıtacak olan oyuncunun sol tarafında bulunan kişi tarafından kesilir. Oyunda dağıtıcı görevini üstlenen oyuncu kartları karıştırmak ve dağıtmak gibi rolleri üstlenmiş sayılır. Batak adı verilen bu iskambil oyunu her zaman saatin tersi yönünde ilerlemektedir. Dolayısıyla kartların dağıtımı ile görevi olan oyuncu, elindeki desteyi saatin tersinde olacak şekilde tüm oyunculara dağıtır. Bu aşamaların doğru şekilde gerçekleştirilmesi oyunun doğru ilerleyebilmesi adına oldukça önemlidir.

Batak oyunun en önemli özelliklerinden biri el iptal edilebilmesidir. Kart dağıtımı tamamlandıktan sonra, oyunculardan herhangi birinin elinde 10’dan büyük bir kart bulunmuyorsa el iptalini talep edebilir. Bu şekilde iptal edilen el durumunda oyuncuların kartları yeniden dağıtılmaktadır. Batak oynamak kişilerin bu gibi etkenlere dikkat etmeleri gerekir. Aksi halde bu oyunu anlayarak, kazanç sağlamak zor olabilir. Oyun başlamadan önce tüm oyuncular kaç el alacakları hakkında bir sayı belirleyerek, bu sayıyı söyler. Bu işlemin oyun öncesinde yapılması oldukça önemlidir. Oyuncular tarafından belirlenen bu sayılar puan tablosu adı verilen tabloya yazılır. Oyun, başlayacak olan oyuncunun yere kart atması ile başlamaktadır. Bu oyuncu tarafından yere atılan kart koz olarak oynanamaz ve kullanılamaz. Fakat bu durumda bir istisna bulunmaktadır. Oyuncuların herhangi birinin ellerinde bulunan kartlardan birinin koz olması durumunda kozla başlanabilir. Fakat bu durum için ancak koz rengine sahip A, K veya Q bulunuyor olması ve bu kartların arka arkaya çekilmesi gerekmektedir. Bu durumlar karşılanmadığı taktirde kozla başlamak mümkün değildir.

Batak Oyununda Kazanmak İçin Yapılacaklar

Farklı kuralları ile bulunan batak çeşitleri oyunlarından her biri, pek çok oyuncu tarafından en çok sevilen şans oyunlarının başında gelmektedir. Oyuncuların şans oyunlarını severek oynamalarının pek çok amacı bulunmaktadır. Kalabalık arkadaş grupları tarafından eğlenceli anlar yaşamak adına oynanan bu oyunlarda amaç kazanan oyuncu olmaktır. Batak oyununda en genel tanımıyla kazanç sağlamak için belirlenmiş olan ihale sayısına ulaşmak gerekmektedir. Elbette farklı türlerde oynanan batakların kendi içlerinde oynama yöntemleri ve kuralları değişiklik gösterebilir. Fakat batak oyununun çeşidi ne olursa olsun kazanan oyuncu olabilmek için mutlaka bu ihale sayısına ulaşan ilk oyuncu olmak gerekmektedir. Aksi halde bu oyunda kazanç sağlamak mümkün değildir.

Batak oyunu oynamak için iskambil kağıdına sahip olmak yeterlidir. 3 ya da 4 kişilik veya daha kalabalık arkadaş grupları ile oynanmakta olan batak, internet üzerinden sanal şekilde de oynanabilmektedir. Oyun hizmeti vermekte olan siteler üzerinden batak canlı oyna gibi seçenekler ile oynanabilen bu oyun, heyecanı oldukça yüksek olan bir oyun olarak bilinir. Batak oyununda kazanç sağlamak için kazanılması gereken belirli bir bilgi birikimine ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat batak oyunlarında kazanç sağlayabilmek hangi oyun türünde oynandığıyla da direkt olarak bağlantılıdır. Eşli veya tek halde oynanabilecek olan bu oyunda, eşlerden herhangi birinin kazanması durumunda grup kazançlı olacaktır. Eşli batak oyununda ihale sayısını ilk ulaşan oyuncu olmak, normal batak oyununa göre biraz daha zordur. Bu sebeple bu oyuna yeni başlayan kişilerin önce normal batak oynayarak deneyim kazanmaları tavsiye edilir. Bu şekilde kısa süre içerisinde batak oyunu içerisinde deneyim kazanmak oldukça kolaydır.

Limrabet sayesinde yüksek kazanç sunacak iskambil oyunlarını deneyimleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*