Bezik Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Neler?

Bezik oyunu taktikleri bu oyunu oynamakta olan oyuncuların kazanç sağlama oranlarını yükseltmek için geliştirdikleri bir takım yöntemlerle verilmekte olan isimdir. Oyunu genellikle iki kişiyle oynayabilirsiniz. Buna rağmen iskambil kağıtlarıyla oynayacağınız bu oyunda kazanç pek çok farklı yoldan sağlayabilirsiniz. Fakat hiçbir taktığın sürekli olarak kazanç sağlamasının mantıklı olmadığını da göz ardı etmemek gerekir. Bezik oyunu en genel tanımıyla strateji gerektiren bir şans oyunu olarak bilinmektedir. İskambil desteleri yardımıyla ve yalnızca iki oyuncu ile birlikte oynanabiliyor olması bu oyunu daha az kişiyle arkadaş grupları tarafından sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır. Bu oyun uzun yıllar önce Fransa’da ortaya çıkmıştır. Ancak günümüzde pek çok ülkede oyuncular keyifle bezik oynuyor.

Bezik Oyunu Nasıl Oynanır?

Bezik oyun oynamak isteyenler bu oyun hakkında var olan kuralları ve yöntemleri iyi şekilde bilmesi gereken kişilerdir. Bu oyunda kazanç sağlayabilmek adına oyunculara dağıtılan kağıtların değerlerini bilmek oyunda kazanç sağlayabilmek adına mantıklı bir hareket olacaktır. Bezik puanlama ve kuralları oyunculara başta zor ve karmaşıkken seni kısa süre içerisinde kolaylıkla algılayabilecek da oynanabilecek bir kağıt oyunu olarak bilinmektedir. Oyunun başlangıcında dağıtıcı olarak seçilen oyuncu kartları birbirine karıştırarak rakip olunca kestirir. Oyunda hangi oyuncunun dağıtıcı olarak belirleneceği oynanmakta olan Bezik versiyonuna göre farklı yöntemlerle kararlaştırılabilir. Genellikle oyunun öncesinde iki oyuncunun da birer kart çeker ve daha düşük puanlı kartı çeken oyuncunun kart dağıtıcı olur. Kart dağıtma görevini üstlenen oyuncu kendisi ve rakip oyuncu adına toplam dokuz farklı kart dağıtır. Bu kartların üçerli şekilde olması bezik kuralları içerisinde bulunmaktadır.

bezik oyunu nedir nasıl oynanır

Kart dağıtımının bitmesinin ardından, kalan deste kapalı olacak şekli alır. Daha sonra kart dağıtımı yapan oyuncunun haricinde kalan oyuncu ortaya kart atarak oyunu başlatır. Oyuncunun rakibi, ortada bulunan kartlardan üstün bir kart atarak oynanmakta olan eli alabilir. Eğer rakip oyuncu eli alamıyorsa, bu durumda oynanmakta olan eli, oyunu başlatan oyuncu alır. Ancak bu durumda oyunculardan herhangi biri eli alacak durumdayken almamayı tercih etme seçeneğine sahip. Sayı almak isteyen oyuncuların kart çekmeden önce belirli gruplardan birini açmaları gerekir. Bu aşamadan önce oyunda kartlardan herhangi bir koz olarak belli olduysa oyuncular koz serisini açar. 250 puanı hanelerine yazdırmaya çalışır. Yere serili olan kartlar tamamlandıktan sonra, açılmış olan kartlarda alınır ve oyun klasik koz oyunu şeklinde oynanarak devam eder.

Bezik Oyununda Açılması Gereken Kart Grupları Nelerdir?

Bezik oynamak isteyen oyuncuların oyun esnasında almak amacıyla açmaları gereken kart grupları bulunmaktadır. Oyuncuların bu oyunda kazançlı sayıla bilmeleri adına belirli bir sayıya ulaşmaları gerekir. Bu kart gruplarından herhangi birinin gelmesi durumunda oyuncuların alacağı farklı değerde puanlar vardır. Bu puanları kazanırsanız tüm eller tamamlanır. Ardından bu ellerin sonunda kazançlı olan oyuncular belli olur.

Oyunculardan herhangi birine aynı renkte harmanlanan K ve Q kartları 20 puanlık bir grup açmasına imkan sağlayacaktır. Bu grubun koz şekilde kullanılması ise açan oyuncuya 40 puan sağlayacaktır. Oyuncu A, 10, K, Q ve V kartlarının koz şekilde açılması durumunda 250 puan alır. Aynı renkten kart geldiğinde ise 150 puanı alır. 4A, 100 puan, aynı renk bulunduğunda ise 500 puan olarak skor değeri vardır. 4K, 80; 4Q,60; 4J, 40 puan ekleme sağlar. Koz olarak kullanılan 4A, 1000; 4K, 800; 4Q, 600; 4J ise 400 puan eklemektedir. Bezik adı verilen Karo J ve Maça Q kartlarının açılımı ise 50 puan etmektedir. Bu açılımların sayısı arttıkça, puanlar da artmaktadır. Bezik oyunu genellikle tüm versiyonlarında bu açılımlar yardımıyla oynamaktadır. Oyunun kuralları ve yöntemleri değişse de yüksek ağırlıkla açılımların puanları aynı şekilde işlenmektedir.

Oyuncunun kazandığı her sayının marköz adı verilen bir tahtada toplarız. Puanlamanın bu her skoru toplayarak hesaplarız. Bu oyunu iskambil kağıdı ve iki oyuncunun olduğu her yerde oynayabilirsiniz. Bu sebeple pek çok arkadaş grubunun sıklıkla tercih ettiği bu oyun, günümüzde internet üzerinden de oynanıyor. Özellikle oyuncuların bezik canlı oyna seçeneği ile oynayabildikleri oyun, pek çok oyuncu tarafından tercih edilmektedir. Sanal şekilde bu oyunu oynayıp, deneyim kazanarak, kısa süre içerisinde amatörlükten uzmanlığa yükselmek oldukça kolaydır.

Limrabet sayesinde yüksek kazanç sağlayacağınız iskambil oyunlarını kolayca tercih edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*