Canasta Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Neler?

Canasta oyunu bir çok ülkede neredeyse 18. Yüzyıldan bu yana oynanan ve oldukça olan bir iskambil kartı oyunudur. Bu oyun en genel amacı oyuncuların belirlenen puana ilk ulaşarak kazanç sağlamasıdır. Kalabalık arkadaş grupları ile oynanabilen bu oyun, sanal ortam üzerinden oyun hizmeti sunan sitelerde de oynanabilmektedir.

Canasta Oyunu Yöntemleri

Canasta oynamak isteyen oyuncular tarafından geliştirilmiş pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler oyuncuların deneyimleri sayesinde zaman içerisinde kazandıkları teknikler olarak bilinir. Herhangi bir yönteme sürekli kazandırması mümkün olmadığı gibi oyunun belirli bir şans içermesi gerektiği de göz ardı edilmemelidir. Bu oyun iki oyuncu ile oynanabileceği gibi dört oyuncuyla da oynanabilecek olan bir grup oyunudur. Dört oyuncu tarafından oynandığı takdirde oyuncuların ikişerli grup olması bu oyunun en bilinen yöntemlerin başında gelir. Takım halde oynanan bu oyun takımdaki herhangi bir oyuncunun kazanması durumunda grubun kazanması ile bitecektir. Takım arkadaşlarının birbirini karşısına oturması da en bilindik kuralların başında gelmektedir. Eğer oyun iki veya üç oyuncu ile oynanıyorsa bu durumda herhangi bir takım oluşturulması mümkün değildir. Oyunun bireysel oynanabildiği gibi takım olarak da oynanabiliyor olması, en sık tercih edilen iskambil kağıdı oyunlarından biri olmasını sağlamaktadır. Oyunculara 11 farklı iskambil kartı dağıtılması gerekir. Dağıtılan kartların diğer oyuncular tarafından görülmeyecek şekilde yani kapalı şekilde yapılması oldukça önemlidir.

Oyunda diğer oyunculara kart dağıtmakla görevli olan oyuncu her el değişmektedir. Bu değişim oyunun oynandığı bölgeye göre farklı kurallar alabildiği gibi oyuncular tarafından da seçilebilir. Herhangi bir oyuncunun elinde bulunan kartların rakip oyuncular tarafından görülmediğinden emin olması gerekir. Bu oyun her zaman saat yönünde hareket etmekte ve devam etmekte olan bir oyundur. Oyuncuların her biri kendi eline geçince de tüm kartları elini kaldırarak devam ettirir. Her oyunun elinden sonra bireysel oynanan oyuncuların veya her takımın puanları kaydedilerek, mevcut puanlarına ekleme yapılır. Bu oyunda kazanan oyun sonunda yapılan canasta puanlama yardımıyla anlaşılmaktadır.

Canasta Oyununda Kazanmak İçin Ne Yapılır?

Class da oyunun heyecanı oldukça yüksek bir iskambil kartı oyun olması sebebiyle oldukça sık şekilde oynamakta olan bir oyundur. Pek çok ülkede uzun sürelerdir oynanmakta olan bu oyun günümüzde ülkemizde de gittikçe popülerleşmektedir. Özellikle internet üzerinden oyun hizmeti sunan sitelerde canasta canlı oyna şeklinde de oynanabilecek olan bu oyun, oyuncular tarafından sevilmektedir. Bu oyun oyuncuların bireysel oynayabilecek biri gibi, dört kişiyle oynandığı takdirde ikili gruplar halinde oynanabilecek bir oyundur. Takım şeklinde oynandığında takımda bulunan bir kişinin oyunu kazanması bütün takımı kazançlı hale getirecektir. Oyun ne şekilde oyun nasıl oynasın oyuncular tarafından en genel amaç oyunu kazanmaktır. Oyunu kazanmak içinse elindeki kartları bitiren ve 5000 puana ulaşan ilk oyuncu olmak gerekmektedir. Oyunu iyi şekilde oynamak için dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar ve yöntemler bulunur. Oynandığı yıllar esnasında farklı alternatifleri ve türleri gelişmekte olan bu oyun kurallarını değişebileceği bir oyundur.

Dolayısıyla herhangi bir oyun esnasında kazanç sağlamak isteyen oyuncuların bu oyunun kurallarını çok iyi şekilde hakim olması gerekmektedir. Canasta oyunu esnasında herhangi bir hile yapmanın oldukça zor olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Bu oyunda kolay yoldan kazanç sağlamak isteyen kişiler ancak canasta taktikleri yardımı ile oynamaktadır.  Bu oyunu kazanmak isteyenlere verilecek en genel tavsiye oyunu sürekli oynayarak belirli bir bilgi birikimine ulaşmalarıdır. Belirli bir bilgi birikimi yardımıyla deneyim kazanan oyuncular, oyunda daha kolay şekilde başarı sağlayabilir. Ayrıca bu oyunda kazanmak için yalnızca belirli puana ulaşmak ve elindeki bütün kartları bitirmek yeterli değildir. Elindeki bütün kartları bitirmek için belirlenen miktarda canasta yapmakta gerekmektedir. Canasta yapmanın kuralları oyunun oynandığı yöntem ve tekniklere göre değişiklik gösterebilir. Oyuncular tarafından oyunun elleri esnasında kazanılan puanlar on değil, oyun bitiminde eklenmektedir. Dolayısıyla bu oyunda hangi takımın veya hangi oyuncunun kazanç sağladığı oyun sonunda anlaşılmaktadır. Ancak oyuncuların kazanç sağlayabilmek için ellerinde olan bütün kartlardan kurtulması ve gerekli canasta adedine ulaşması gerektiğini de unutmamak gerekir. Bu oyun esnasında ancak beste biterse alternatif bir yöntem sağlanabilir. Oyun esnasında desteğinin bitmesi durumunda oyunculardan herhangi birinin kazanç sağlaması için canasta adedini sağlaması gerekmez. Ancak bu yalnızca oyun esnasında derslerin bitmesi durumunda meydana gelebilecek bir durumdur. Bunun haricinde tüm durumlarda oyuncuların kazanç sağlaması için belirlenmiş olan canasta dedin ulaşmaları gerekir. Bu durum hem bilindik canasta kuralları arasında gelmektedir.

Limrabet sayesinde yüksek kazanç sağlayacağınız iskambil oyunlarını deneyimleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*